Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 

yorukler et pazari

 

EN ÇOK OKUNANLAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Çocuklar zehirlenirken çıt yok, füze atılınca tüm dünya ayağa kalktı

DOĞAN ÜNAL
Gazete Köşesi - 08 Nisan 2017 Cumartesi - 21:13:22  - Bu makale 768 kere okundu.
DOĞAN ÜNAL 
doganmy@gmail.comABD, Suriye üssünü vurdu.

ABD, Suriye üssünü vurdu. Ardından dünya ayağa kalktı.
Saflar belli oldu. İngiltere, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye ABD’nin saldırısını olumlu bulduğunu ifade etti.
İran, Çin ve Rusya saldırıyı doğru bulmadı. İran, kınadı. Çin, ''Kimyasal silah kullanmaları doğru değil ama halklar kendi geleceklerine kendileri karar vermeliler.'' dedi. Rusya, ''Beklemiyorduk.'' dedi.
Suriye, ''Bekliyorduk, sınırlı bir saldırı olacak.'' dedi. Danışıklı dövüş gibi.Birleşmiş Milletler, ''Suriye bunu hak ediyor.'' dedi. 

Bunlar yapbozun parçaları. Şimdi parçaları birleştirelim.

 

*

 

Neden vurdu ABD, Suriye’yi? Daha doğrusu hangi gerekçeyle?


Suriye’deki üs, onların güvenliğini tehdit ediyormuş.
Demezler mi adama, e birader Kore ve İran ara ara Nükleer denemesi yapıyor, onlarınki tehdit değil mi, neden bir füze de onlara atmıyorsunuz? Atamazlar tabii. Atarlarsa savaş başlar çünkü.

 

*

 

Kimler karşı çıktı Amerika’ya?


Çin, İran ve Rusya.
Çin karşı çıkar çünkü ezeli düşman zaten ABD’ye. İran’ın da ondan farkı yok. Çıkarları var Suriye’de.
Gelelim Rusya’ya. Rusya’nın at koşturduğu yer Suriye. Daha doğrusu Ortadoğu. Rusya tim gönderiyor, asker eğitiyor, silah veriyor. Bildiğin Amerika yani. 2. Amerika. Atılan füze; ''Burada ben de varım.'' dedirtmiş oldu Amerika’ya. Rusya’ya çomak soktu.

 

*

 

Kimler Amerika’nın yanında oldu?


Türkiye. Zaten karşı çıkmalarını beklemezdim. Ama bir sorun var. Amerika’ya göz kırparken Rusya’ya bir göz kapandı. Kimyasal silah kullanıyordu, Esad’a birilerinin ceza vermesi gerekiyordu ve adalet yerini buldu dediler.
Demek ki bir kahraman bekliyorduk Esad’ı vuracak. Bizimkiler sadece laftı. Esad’a iki gümbürderiz, konu hallolurdu. İcraata gerek yok.
İsrail. Baş piyon. Akbaba. Suriye’yi yiyip, sömürmek için can atanlardan birisi.
Suudi Arabistan. Ortadoğu’daki Amerikan yalakası.

 

*

 

Amerika bu saldırı ile ne yapmaya çalıştı, ne mesaj verdi?


-Ortadoğu’da ben de söz sahibiyim, burada kendi başınıza at koşturamazsınız. Demiş oldu.


-Irak’a girdik, sırada Suriye var. Demiş oldu.


-Esad, akıllı ol, seni de alırız. Demiş oldu.


-Benden izinsiz, iş, anlaşma yapmayın, noktayı ben koyarım. Demiş oldu.


-İçimde siyasi mücadele olsa da dışarı da sözüm geçer. Demiş oldu.

 

*

 

Trump, etkisizdi bir başkan olarak. Teröre destek vermekten ve Rusya ile bağları koparma noktasına getirmekten başka bir icraatı yoktu. Attırdığı füze ile ‘’Bir dakika, bende varım, benim de gücüm, ben de buradayım.’’ demiş oldu.

 

*

 

Daha düne kadar Esad kimyasal silah kullanıyordu. Çocukları katlediyordu. Ses çıktı mı peki dünyadan. Üç-beş yerden ses çıktı sadece. Gerisinde tık yok. Ama füze atıldı, dünya ayağa kalktı. Demek ki giden canların füze kadar değeri, etkisi yoktu. Masumlar ölürken ses yok ama füze atılınca dünya sarsıldı. Sanırsın füze Suriye’ye değil dünyanın göbeğine atıldı.

 

*

 

ABD ile Rusya’nın arası iyi değil zaten. Şiddetli bir soğuk savaş var. Geçenlerde ABD, Rusya’ya karşı ambargo uygularken, Rusya sesini çıkarmadı. ABD, bu kez de Rusya’nın eline bomba attı. Sen kim oluyorsun da benim yerimde söz sahibi olmaya çalışıyorsun, haddini bil dedi. Bu da bir kışkırtma hareketi, tıpkı önceki gibi. Rusya ise ABD’yi uyarıyor şu an. İlişkilerimiz çıkmaza girebilir. Dediler. Pentagon’la ilişkileri askıya alacaklarını söylüyorlardı. Pentagon demek istihbarat demektir. Rusya, füze saldırısından hemen sonra bilgilendirilmemiştik demişti zaten. Yani istihbaratta sorun değil savaş var. Belki de bu yüzden Pentagon’a karşı tavır aldılar.

 

*

 

Irak’a kimyasal silah var yalanıyla girdiler. Milyon insan katledildi. Irak işgal edildikten sonra ‘yanılmışız’ dediler. Ölüm-yaşam falan bunlar dünyalık işler yani. Ölen kendilerinden olmayınca…
Şimdi de üs bizim için tehlikeli dediler. Evet, sadece Suriye tehlikeli sizin için. Allahın İran’ı, Çin’i, Kore’si, Rusya’sı melek! Onlardan zarar gelmez. Ne olacak ki… En fazla füze denemesi yaparlar, nükleere yatırım yapar, geliştirirler ve kınar, ambargo uygularlar. Ve hallolmuş olur.

 

*


Sözü Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın efsane sözüyle bitiyorum; ''Ne zaman Suriye’ye gelirlerse işte o zaman sıra Türkiye’dedir''.
Vardır hocanın bir bildiği diye düşünerek, Allah sonumuzu hayr etsin diyorum.

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 
 
5 TEMMUZ HABER REKLAMLAR