Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 

yorukler et pazari

 

EN ÇOK OKUNANLAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Kayın valide damadın cebine, kayın peder ise alnına bakıyor.

DOĞAN ÜNAL
Gazete Köşesi - 12 Nisan 2017 Çarşamba - 09:08:46  - Bu makale 834 kere okundu.
DOĞAN ÜNAL 
doganmy@gmail.comNe kadar dikkatinizi çekti bilmiyorum…

Bugüne kadar izlediğim filmlerin genelinde; anne, kızının zengin koca ile baba ise karakterli bir erkekle evlenmesini istiyordu. Bu durumun istisnaları olabileceği gibi, bütün filmleri de izlemediğimi belirtmek isterim. Birkaç örnek vereceğim bu konuya;
 

*
Aşk ve Gurur ’da kıza talip çıktı. Kızın taliplisi zengindi. Anne ısrarla kızın evlenmesini istedi. Baba ise inadına evlenmemesini istedi. Daha sonra kız, parası olan birisiyle değil sevdiğiyle evlendi.

 

*
Cennet Mahallesi’nde pembe, kızının zengin bir koca ile evlenmesini istiyordu.

 

*
Akasya Durağı’nda kaynana damadını sevmiyor, beceriksiz olarak nitelendiriyordu. Ama damat parayı bulunca dünyada damattan iyisi yoktu.

 

*
Eve Dönüş’te kayınpeder, damadı karaktersiz, işe yaramaz olarak görüyordu.

 

*
Şevkat Yerimdar’da baba, kızı için kaba ama karakterli bir adamı, kızına hayatı öğretsin diye tutuyordu.

 

*
En Son Babalar Duyar’da kayınpeder, damadı karakterinden dolayı sevmemektedir. Damadını işe yaramaz, beceriksiz olarak görmektedir.

 

*
Vavien’de kayınpeder damadı sevmez. Karakter olarak. Ama damat parayı bulunca işler değişir.

 

*

Büşra'da gelin adayı zengin bir damatla evlendirilecektir. Gelin adayı, kız isteme esnasında annesine babasına bağırır; '' Bir kere benim ne istediğimi sormadınız. Benim gönlüm başkasında.'' deyip evi terk eder.

 

*

Ayakta Kal'da damat beğenilmez. fakir olarak görülür. Ama oysa kayınpeder adayı babamız, gençliğinde her şeye rağmen almıştır kızı. Kız babasına karşı çıkınca babası kabul eder.

 

***

Tablo bu şekilde. Sinema kültürü yansıtır. Yani neyi görüyorsa onu anlatır. Benim buradan çıkaracağım ders şudur: Kayınvalide damadın cebine, kayınpeder ise alnına bakıyor. Yani birisi damadın maddi durumuna diğeri de mertliğine, karakterine bakıyor. Bu sinemanın dilinin çözümlenmesi. Tabii yalnızca birkaç örnekle. Örnek artarsa çeşitlilik artar ama istisnalar kaideyi bozamaz. Ben sadece birkaç filmle tümavarım yaptım. İlgi çekmeyen, fark edilmeyen bir konuyla ilgili. Israrla söyledikleirm doğru da demiyorum. Sadece çözümleme.

 

***

Eskiden evlenecek olan şahsın dini öncelikli planda olurken, şimdi paraya bakılıyor. Çağın gereği olduğu içindir belki de. Karakter, din, yaşam tarzı, kültür ikinci sırada artık.

 

*

Eskiden ayrılıklar, boşanmalar bu kadar sık değildi. Kol kırılır yen içinde kalırdı fakat şimdi kol kırılınca vücut da dağılıyor.

*

Evliliğe, evlenecek olana bakış değişmedikçe sistemin, anlayışın değişeceğini sanmıyorum.

***

(Bu arada bir de başlık parası denilen bir olay var. Toplumun kanayan yaralarından birisi. Kuma gibi. Berdel gibi… Anlatmadım ama bu da bir gerçek, kulak ardı edilmemeli.)

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 
 
5 TEMMUZ HABER REKLAMLAR