Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 

yorukler et pazari

 

EN ÇOK OKUNANLAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

NURSAN DEMİR ÇELİK FABRİKASININ DURUMU NE OLACAK!

Seyfettin YILDIRIM
Gazete Köşesi - 21 Mart 2017 Salı - 11:33:46  - Bu makale 1058 kere okundu.
Seyfettin YILDIRIM 
5temmuzhaber@gmail.comBilindiği üzere, Payas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan Nursan fabrikası geçirdiği vergi incelemesine bağlı olarak uzun süreden beri kapa

Durum binlerce çalışanı ilgilendirmekte olup, ülke ve bölge ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Sosyal medyaya yansıyan haberlere göre fabrikanın açılması için fabrika sahipleri, başta Milletvekili Bayram TÜRKOĞU ve Belediye Başkanı Bekir ALTAN olmak üzere bölgenin siyasetçileri ve mülki idare amirleri yoğun çaba harcamaktadır.
Kapatılan fabrika işçileri dün eylem yaptılar ve seslerini duyurmaya çalıştılar. Ancak, gazete ve sosyal medyaya yansıtılma biçimi gazetecilik etiği ve ahlakı ile bağdaşmayacak şekilde olmuştur. Şöyle ki; meslektaşımız Hataypress.net verdiği haberde aynen “köpek kadar değer vermediler”, “…yardım isteyen işçiler Payas Kaymakamının kendilerini yaka paça dışarı attığını, Suriyelilere yardım yapılırken kendilerine bir torba kömür dahi verilmediğini söylediler. Bir köpeğe bile daha çok değer verildiğini söyleyen Nursan mağdurları ……” şeklinde ifadeler kullanmıştır. 
Haber içeriğinden anlaşılacağı üzere, Payas Kaymakamlığından konuyla ilgili doğrulama yapılmadan haber verilmiş ve haber içeriğinde gazetecilik etik kurallara ve ahlakına açıkça aykırı bir durum oluşmuştur.
Payas Kaymakamlığı, bölgesindeki şartları uyan ihtiyaç sahiplerine mevzuat çerçevesinde gerekli yardımları etkin bir şekilde yapmaktadır.
Fetö ile mücadelenin çok yoğun olduğu bu dönemde Fetö ile en çok mücadele eden mülki idare amirlerinin bu şekilde dayanaktan yoksun haberler ile yıpratılmaya çalışılması manidar gözükmektedir. 
Bu tip haberler, fabrikanın açılması için yoğun gayret gösterenlerin morallerinin bozulmasına ve fabrikanın açılmasına zarar vereceği gibi, fabrikanın kapanmasına sebep olan nedenlerin ve sebep olanların anlaşılmasına engel olacaktır.
Emekçi kardeşlerimize; sükûnetle yasal platformlarda haklarını aramalarını, fabrikanın açılışı için gayret gösterenlere destek olmalarını,  olayı farklı mecralara çekmek isteyenlere fırsat vermemelerini ve sabırlı olmaklarını tavsiye ediyor ve fabrikanın en kısa zamanda açılarak mağduriyetin giderilmesini diliyorum…

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 
 
5 TEMMUZ HABER REKLAMLAR