Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 

yorukler et pazari

 

EN ÇOK OKUNANLAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Oğlum oku, kendini buradan kurtar

DOĞAN ÜNAL
Gazete Köşesi - 21 Mayıs 2017 Pazar - 18:34:47  - Bu makale 1127 kere okundu.
DOĞAN ÜNAL 
doganmy@gmail.comBir yaz günüydü.

Bahçede çalışırken mola verdik. Şöyle oturdum düşünmeye başladım.
Sabah kalkıyorsun, kahvaltıyı yapıyor, işe atılıyorsun. Ne iş olursa artık... Gerçi yapacağın iş bellidir akşamdan. Derken öğleye kadar çalışıyorsun. Bi öğle yemeği, sonra tekrar iş. Akşama kadar böyle. Akşamda yemekten sonra biraz televizyon izleyip yatıyorsun. Vücut yorgun haliyle. Diğer gün tekrar aynı şeyler. Hiçbir şey değişmiyor. Her gün böyle. Bu bahsettiğim yaşam tarzı kırsal kesime ait.
Başlıkta yazdığım sözde, yıllardır büyüklerimin bana söyleyip durduğu laf. Dibine kadar haklılar. Haklı olduklarını üniversite 3. Sınıfta anladım ben. Nasıl peki, nasıl olacak, anı, hayatı, yaşantıyı sorgulayarak…

 

*
 

Sabahtan akşama kadar çalışıyorsun.
Birisinin güdümünde, hizmetinde değil. Sırf kendi işin.
Sadece karın tokluğuna.
Yükselmiyor, düşmüyorsun.
Hayatın hep böyle devam ediyor.
Ara ara, yokluk, sefillik, garibanlık çekiyorsun. Hastalığa yakalanıyorsun, doktor bulamıyorsun. Acil paraya ihtiyacın olursa yevmiyeye gidiyorsun.
Rezilliğin yaşam haline gelmiş tarzı.
İşte o yüzden uyarıyorlardı.
Okusan, belli bir yere gelsen, bi masa başı işi gibi mesela, kendini harap etmene gerek yok. En fazla beynin yoruluyor. Aldığın para, çalışacağın gün, yapacağın iş belli. İşini iyi yaparsan daha iyi bir yere gelebiliyorsun. Daha da iyi yaparsan insanlar önce seni, daha sonra çevreni, yaşadığın yeri tanır. Ailen için gurur kaynağı olursun. Kötü yaparsan da ya aynı işte devam edersin ya da başka bir kuruma ya da işe geçersin. Mesele bu kadar basit. Ama kırsaldaki Ahmet amcanın, Fatma teyzenin hayatı böyle değil işte. Rezillik. Ha onlara sorsan memnundurlar hayatlarından. Alışmışlardır hayatlarına. Kendi yağlarında kavrulurlar. Ama er ya da geç derler; keşke okusaydık diye… Çünkü artık bir şeylerin farkına varmışlardır ve evlatlarının da kendileri gibi rezil olmalarını istemezler. Oku oğlum derler. Oku ki, kendini kurtarasın buralardan.

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 
 
5 TEMMUZ HABER REKLAMLAR