Skip Navigation Links
YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 

yorukler et pazari

 

EN ÇOK OKUNANLAR

GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

TARIH, KAHRAMANLIK VE ÇANAKKALE DESTANI

Hüseyin DÖNMEZ
Gazete Köşesi - 13 Mart 2017 Pazartesi - 11:20:47  - Bu makale 1192 kere okundu.
Hüseyin DÖNMEZ 
huseyindonmez@5temmuzhaber.comHer insanın bir hayatı, her milletin bir tarihi vardır.

Tarih bir millet için aynadır. Geçmişimizi o ayna ile görür, dost ve düşmanlarımızı o ayna ile tanır, hayatımızı ona göre şekillendirmeye çalışırız. Tarihini bilmeyen bir millet yıkılmaya mahkûmdur. Nasıl ki köksüz bir ağacın, temelsiz bir binanın ayakta durması mümkün değilse, tarihini bilmeyen bir milletin hayatını idame ettirmesi mümkün değildir.
Milletler hayatlarını huzur içinde devam ettirebilmeleri için, bugüne nasıl geldiklerini, nasıl bir millet haline geldiklerini çok iyi bilmeleri lazımdır. Çünkü tarihini, aslını, esasını, cevherini bilmeyen bir millet, geleceğinden emin olamaz.
Her toplumun bir hedefi ve istikameti olmalıdır. Dolayısıyla milletimizin de tarihten gelen hedef ve istikamet doğrultusunda her bir ferdi cevherdir, uyuşuk, uyuşuk oturamaz, Tembel, tembel yatamaz. Komşusu açken kendisi tok gezemez. Kahvelerde, vakit öldüremez. Bu güzel vatanda başarı yolunda geride kalamaz. Ecdadını inkâr edecek şekilde yaşayamaz. Nitekim ecdadımız canlarıyla, mallarıyla çalışmanın, vatanseverliğin ve kahramanlığın nasıl yapılması gerektiğinin en güzel örneklerini sunmuşlardır.
Malazgirt ovalarında at koşturan ve Anadolu kapılarını açan Alparslan, İstanbul’u fethederek yeni bir çağ açan Fatih Sultan, zafer destanları yazan Yavuz Sultan, karaların hakanı, denizlerin sultanı Kanuni Sultan, tarihin altın sayfalarını süslemiş mümtaz şahsiyetlerdir. Bu ruhla, bu heyecanla ve bu idealle, İstanbul’da okumaya başladığı Ezan-ı Muhammediyi, çaldıran ovalarında bitiren, Tuna’da aldığı abdestin namazını, Afrika çöllerinde kılan, Hazar kıyılarında getirdiği tekbir seslerinin yankılarını, Viyana kapılarında duyan kahramanlar destanlar yazmışlar.
Şairin ifadesiyle,
Niğbolu’da Yıldırım, Kosova’da Murat, Mohaç’da Süleyman,
Sensin Çanakkale’de diş dişe, gırtlak gırtlağa boğuşan,
Sen, Hakkın kılıcı, Allah’a vurulmuşsun,
Sen, Şehitler çocuğu, kefensiz doğmuşsun.
Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Çanakkale Zaferi ezelden beri hür yaşamış bir milletin ebede kadar varlığını devam ettirme arzusunun en büyük alametidir. İman dolu bir göğüsle düşmanını karşılayan, vatanın her bir karış toprağını na mahrem eline bırakmayan, bütün dünyalar kendisine verilse de vatanını terk etmeyen bir toplumun destanıdır. Çanakkale, bütün dünya saldırsa da iman dolu serhaddi olan bir millete karşı zafer kazanılamayacağının nişangâhıdır. Çanakkale dosta güven düşmana korku salan bir destandır. Analar Mehmetlerinin saçlarını kınalayıp vatan uğruna kurban eylemiş, Seyyid onbaşılar kendi ağırlığının üç katı büyük top mermilerini vatan için sırtlamış ve bir hilal uğruna nice güneşler batmıştır. Çok sayıda vatan evladı kaybetmemize rağmen Türk Milleti, kendine yakışır kahramanlık göstermiş ve işgal altında ezilen tüm milletlere bir ışık olmuştur. Çanakkale, manevi destekler ile Türk milletinin kahramanlıklarıyla zaferle neticelenmiştir.
Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 
 
 
5 TEMMUZ HABER REKLAMLAR